مهندس کامران ساروقی عضو هیات رئیسه اتاق اصناف کشاورزی ایران و رییس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی لرستان : طرح “الگوی کشت” نجات بخش منابع آب و ضامن افزایش تولید و خودکفایی کشور است.

ساروقی افزود: چنانچه دولت حمایت های مورد نیاز را داشته و نهاده های لازم را در اختیار کشاورز قرار دهد ترغیب به اجرای الگوی کشت می شود که در نهایت افزایش بهره وری، تناوب کشت و تنوع محصول را هم به دنبال خواهد داشت، از منابع آب و خاک کشور محافظت و از فرسایش خاک هم پیشگیری می شود.

 

به گزارش برپا نیوز وی با اشاره به مشکلات پیش روی کشاورز در تولید تصریح کرد: کشاورزان در سال های اخیر با افزایش سرسام آور قیمت کود و سموم مورد نیاز مواجه شده اند و خشکسالی های مکرر هم ریسک تولید را افزایش داده است بنابراین به شدت نیازمند حمایت دولت هستند.

 

وی با تاکید بر اینکه در اجرای الگوی کشت دولت نباید به تنهایی تعیین کننده باشد، افزود: الگویی که با همفکری و تضارب آرای دولت و کشاورز تهیه شود منتج به تولید بیشتر و جلوگیری از تولید تک محصولی شده و معیشت کشاورز هم تامین خواهد شد.

 

ساروقی اضافه کرد: کودهای موردنیاز کشاورزان وارداتی بوده و دولت باید در هرصورت یارانه ای برای خریداری کود و سم در اختیار آنان قرار دهد چرا که اگر کشاورز نتواند کود موردنیاز کشت خود را تامین کند تولید با افت و کاهش مواجه خواهد شد .

 

طرح “الگوی کشت” نجات بخش منابع آب و ضامن افزایش تولید است

 

طراحی برنامه های مناسب از سوی دولت سیزدهم برای اجرای الگوی کشت

 

وی با اشاره به برنامه های مناسب وزارت جهادکشاورزی در این خصوص تصریح کرد: وزارت جهادکشاورزی دولت سیزدهم برنامه های خوب و مناسبی درخصوص تولید، اجرای الگوی کشت و توسعه کشت های قراردادی طراحی کرده است اما همکاری و تعامل سازمان های جهادکشاورزی و کشاورزان نیاز است.

 

ساروقی ادامه داد: الگوی کشت سال زراعی پیش رو هم تعریف شده اما باید بسترهای لازم برای اجرای دقیق آن فراهم گردد و معمولا باید قبل از فصل زراعی تعریف شود که ابلاغ شده اما تاکنون اجرا نشده است.

 

وی گفت: رییس سازمان جهادکشاورزی لرستان و کارشناسان مربوطه حمایت های لازم را از کشاورزان داشته و بر نحوه اجرای الگوی کشت نیز نظارت دارند اما نیاز به حمایت های نماینده عالی دولت در استان و ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داغ ترین ها