چرا از تراژدی سیل‌های تکراری استان لرستان درس نمی‌گیریم؟

 

🔷با افزایش حجم بارندگی‌ها در استان لرستان هرسال شاهد جاری‌شدن سیلاب و بروز خسارات جانی و مالی گسترده‌ای هستیم، اما با اتمام بارش‌ها فراموش کرده و دوباره سال بعد همان تراژدی تکراری را تجربه می‌کنیم.

 

🔷کامران ساروقی رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی لرستان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: تا زمانی که منابع طبیعی در کشورمان مورد دست‌اندازی و تجاوز قرار گیرد، طرح‌های سدسازی در این استان اجرا نشود و خود را در برابر بلایای طبیعی مجهز و ایمن نسازیم، باید انتظار چنین سیلاب‌های سهمگین و ویرانگری را داشته باشیم.

 

🔷وی با بیان اینکه حدود ۱۲میلیون مترمکعب رواناب سالانه در لرستان تولید می‌شود، اما سهم این استان در سدسازی تنها نیم درصد است با انتقاد از روند لاک‌پشتی اجرای سد گاوشمار در سال‌های گذشته افزود: این سد سال‌هاست که به‌علت سیاست‌های غلط وزارت نیرو سیری لاک‌پشتی دارد.

 

 

 

🔸🔸تکمیل‌نشدن سدهای در دست احداث ظلمی در حق لرستان

 

🔷عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف کشاورزی ایران با اشاره به اینکه اگر سد گاوشمار احداث می‌شد سیل لرستان در سال ۱۳۹۸ خسارات و ویرانی به‌بار نمی‌آورد، عنوان کرد: گردشگری و صنعت در تقسیمات سال‌های گذشته سهم استان‌های کویری شد و گفتند دامپروری و زراعت سهم لرستان باشد، اما اکنون دامپروی، زراعت، صنعت و گردشگری سهم استان‌های کویری شده و لرستان از اینها هم بی‌نصیب مانده‌است.

 

🔷رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی لرستان با تأکید بر اینکه سدسازی هم گردشگری این استان را توسعه می‌دهد و هم رونق بخش کشاورزی را به‌دنبال دارد، بیان کرد: همین سدهای در دست احداث لرستان هم هنوز تکمیل نشده و شبکه‌های بسیاری از سدهای ما هم نیمه‌تمام است و این ظلم در حق لرستان که تولیدکننده آب است روا نیست.

 

🔷ساروقی با بیان اینکه مدیریت بسیار ضعیف منابع آب با ظلم در حق لرستان در عمل حق این استان ما را پایمال کرده است، گفت: ما خواستار دسترسی به حقابه خودمان براساس قانون توزیع عادلانه آب هستیم و براساس این قانون باید سهم بالایی از آب‌های تولیدی خودمان داشته باشیم در حالی که سهم ما از سیلاب‌ها و رواناب‌ها تنها خسارت و ویرانی است.

 

🔷وی تأکید کرد: انتظار داریم مانند سایر استان‌ها که به حق خود در رابطه با سدسازی و برداشت آب رسیده‌اند از حق واقعی و مسلم خود محروم نشویم.

 

 

 

🔸🔸خسارات جانی و آسیب زیرساخت‌ها سهم لرستان از روان‌آب‌ها

 

🔷عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف کشاورزی ایران تصریح کرد: زیرساخت‌های اساسی لرستان با تداوم بارندگی و سیل به‌دلیل نداشتن سد برای مهار سیلاب‌ها از بین می‌رود.

 

🔷ساروقی با اشاره به لزوم اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری برای مدیریت سیلاب‌ها اظهار داشت: بودجه‌های فراوانی سالانه برای اجرای این طرح‌ها اختصاص می‌یابد، اما نیاز است که به‌درستی مدیریت شود تا بیشترین بهره‌برداری را از آن‌ها ببریم.

 

🔷وی با اشاره به تخریب پوشش جنگل‌ها و تغییر کاربری اراضی جنگلی به طمع دست‌یافتن به اراضی کشاورزی و منفعت شخصی بیشتر افزود: از بین بردن درختان بلوط برای گرفتن زغال و تجارت چوب و تخریب پوشش‌های جنگلی خود عاملی مهم در افزایش قدرت ویرانگری سیلاب‌هاست و ما بدون اینکه منافع عموم را در نظر بگیریم خودخواهانه در حال دست‌بردن به روال عادی امور طبیعت هستیم.

 

🔷رئیس سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی لرستان عنوان کرد: بودجه ویژه برای ایجاد بندهای انحرافی، طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری نیاز است و با توجه به اینکه در چندسال اخیر شاهد بروز سیلاب‌های سهمگین و ویرانگر هستیم ضروری است که مسئولان از هم‌اکنون برای این امور چاره‌اندیشی اساسی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داغ ترین ها